Depresyon Tedavisi

Depresyon , çoğu insanın hayatında zaman zaman yaşayabileceği bir bozukluktur ve depresyon tedavisi sıklıkla ihtiyaç duyulur. Şiddeti ve tipleri genellikle kişiye ve yaşantısına göre değişir. Neyse ki depresyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır ve tedavi sonucunda kişiler normal hayata geri dönebilir.

Ülkemizde çoğu kişi depresyonda olduğunu bilmeden ya da görmezden gelerek yaşar. Bunun altında kişilerin depresyon tedavisi için çözüm bulamayacağını düşünmesi ya da depresyonu aşmak için zayıf/güçsüz olduklarını düşünmeleri yatar. Bu doğru değildir ! Ağır ve uzun süredir seyreden depresyon tipleri bile tedavi edilebilir, sadece biraz zaman alacağını kabul etmek ve sabırlı olmak gerekir.

Depresyon tedavisi için ilaç tedavisi, terapi yöntemleri , hastaneye yatış gibi yöntemler mevcuttur. En sık tercih edileni ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi olmak istemeyen kişiler ise terapi yöntemlerine başvururlar. Bazen de psikiyatristler / psikologlar hastanın isteklerinin dışında , depresyonun çeşidi ve öyküye bakarak mutlaka ilaç tedavisini gerekli bulabilirler.

Peki mutlaka antidepresan ilaçlar kullanmak gerekirse ? 

Antidepresan ilaçlar toplumda ön yargı ile bakılan ilaçlardır. Bazı yan etkilerinin olması insanları caydırabilir ve tercih etmemelerine sebep olur. Ancak böyle durumlarda kar/zarar durumunu mutlaka değerlendirmek gerekir. Nasıl fiziksel hastalıkları için aldığımız ilaçlarında yan etkileri var ise antidepresanların da olacaktır. Hastalıkları tedavi etmek bu yan etkilerden daha önemlidir ve ilaçlar istenmeyen yan etkileri olduğunda değiştirilebilirler.

Ancak hastalardan duyduğumuz genel öykü yan etki yaşayacağını düşünüp başlamamak ya da doktoruna danışmadan ilacı bırakmaktır. Bu tedavinin yarıda kalmasına ve hastaya zarar vermesine neden olur. Antidepresan ilaçlar genelde vücutta 4-6 hafta içinde uyumlu hale gelirler , bu süreyi bekleyip eğer hala yan etki yaşanıyorsa doktora tekrar başvurup ilaç/doz değişikliğini konuşmak gerekir.

En yaygın olan kanılardan birisi ise antidepresanların bağımlılık yapacağıdır. Bu ilaçlar bir doktor gözetiminde kullanılır ise bağımlılık yapmazlar.

Antidepresanlar beyinde kimyasal değişiklikler yaparak depresyonla etkili şekilde savaşırlar. Ancak çoğu zaman depresyona neden olan bazı düşünme biçimleri, inanç kalıpları, iletişim eksiklikleri, öfke yönetimi eksikliği gibi bir çok etmen depresyonun tedavi sonrasında tekrarlanmasına neden olabilir. Bu sebeple tekrarlayan depresyon yaşıyorsanız mutlaka terapi almalısınız. Psikoloğun önerdiği terapi yöntemi ile kendinizi daha iyi tanımak , gelişim sağlamak ve daha mutlu hissetmek için gerekli adımları atmak depresyonu önlemek  ve depresyon tedavisi için için oldukça önemlidir.

Kendi kendime depresyon tedavisi yapabilir miyim ?

İnsanın en büyük yardımcısı ve tanıyanı kendisidir. Depresyon tedavisi için kişinin çabası ve isteği çok önemli ve olmazsa olmazdır.

DEPRESYONUN KISIR DÖNGÜSÜNÜ KIRIN

Bu sebeple depresyonun bir kısır döngü şeklinde ilerlediğini unutmamalısınız. Kişi genellikle halsiz ve yorgun hisseder, bu sebeple hiçbir şey yapmak istemez, kendini hayattan soyutladıkça daha mutsuz hisseder ve halsizlik,isteksizlik, yorgun hissetme durumu artar. Bunu kırmanın yollarından biri kendini zorlamak ve aktif olmaya çalışmaktır. Yürüyüş yapmak, arkadaşlarla sohbet etmek, spor yapmak en güzel yollardan sadece birkaçıdır.

KİTAPLAR OKUYARAK KENDİNİZİ TANIYIN

Depresyona neden olan özelliklerinizi tanımak zordur, ancak bu konuda kişisel gelişim kitapları okursanız faydalı olacaktır.

ETRAFINIZDAKİ İNSANLARIN YARDIMINI KABUL EDİN

Sizi seven insanların yardımını kabul etmek ve önerilerine kulak vermek faydalı olacaktır.

YENİ HOBİLER EDİNİN

Hobiler edinmek ve yeni insanlarla tanışmak kişileri genellikle daha mutlu hissettirecektir.

Bütün bunların yanında hala kendi kendinize yardımcı olamadığınızı hissediyorsanız bir uzmandan yardım alın.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız 

Kaynak : tıklayınız

Bir cevap yazın