Antalya EMDR Terapisi

Antalya EMDR Terapisi

 

Günümüzde artık terapi teknikleri açısından önemli gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan bir tanesi  Antalya EMDR Terapisi yapabilen uzmanlardır. Daha önce bu kadar yaygın olmayan bir terapi çeşidi olan EMDR terapisi artık Antalya da EMDR Terapisi olarak oldukça ilgi görmektedir. 

EMDR Terapisi Nedir ?

EMDR terapisi nedir , bir çok kişinin merak ettiği hakkında araştırma yaptığı bir sorudur. EMDR terapisi  travma sonrası stres bozukluğu ( TSSB) ve diğer psikiyatrik bozukluklar, zihinsel sağlık sorunları ve bedensel semptomlar için kanıta dayalı bir bütünleyici psikoterapidir. ( Kaynak : EMDR-Europe ) EMDR terapisinin dayalı olduğu bilgi işlemleme teorisine göre  (AIP) , kişinin şu anda yaşadığı olumsuz etkilerin ve semptomların, geçmişte yaşana olumsuz yaşam deneyimlerinin eksik- hatalı ya da işlemlenmemiş kodlamalardan oluşur. Bu sebeple kişi günlük hayatında problemler ve olumsuzluklar yaşar.

EMDR Terapisi Nasıl Etki Eder?

EMDR terapisi işlemlenmemiş malzemeyi işlemleme konusunda kişiye yardımcı olur. Böylelikle EMDR terapisi alan kişi gündelik hayatında onu tetikleyen şeyleri, geçmiş deneyimlerini ve gelecekte oluşabilecek durumları çalışma olanağı bulur.

EMDR Terapisini kimler uygulayabilir?

EMDR Terapisini uygulayan kişiler, ruh sağlığı alanında eğitim görmüş ve bununla birlikte onaylı ve geçerli kurumlardan EMDR Terapisi eğitimi almış kişiler olmalıdır. Bu noktada seçim yaparken, seçici olmalı ve psikoloğunuzun gerekli eğitimleri alıp almadığına dikkat etmelisiniz. Antalya EMDR Terapisi uygulayan psikolog arayışınız için, iletişim kısmından bize ulaşıp randevu alabilirsiniz.

Çocuk ve Ergenlerde EMDR Terapisi

EMDR terapisi, Dünya Sağlık Örgütü (2013) ve Uluslararası Travmatik Stres Çalışmaları Derneği (ISTSS, 2018) tarafından travmatik olaylar ve TSSB yaşayan çocuklar ve ergenler için de etkili bir terapi olarak kabul edilmektedir. ( Kaynak : EMDR-Europe )

Yetişkinlerden farklı bir protokol ile yürütülür ve gene gerekli eğitimi almış kişiler tarafından uygulanabilmektedir. Çocuklarla yapılan çalışmalar, henüz işlenmemiş malzemelerin ve olumsuz deneyimlerin daha az olması sebebiyle çok daha hızlı sonuçlar verebilmektedir.

Psikolog Hülya Soğucak Deniz, hem yetişkin hem de Antalya Çocuk ve Ergen EMDR uygulayıcısıdır.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır merak ediyorsanız okumak için tıklayınız.

Antalya EMDR Terapisi arayışınız için randevu alabilir, arayıp bilgi alabilirsiniz.

Psikolog Hülya Soğucak Deniz

Antalya Psikolog 

This Post Has One Comment

Bir cevap yazın