Antalya Pedagog

Antalya pedagog ihtiyacınız var ise bu sayfadaki bilgilere göz atabilir, pedagog ve çocuk psikoloğu gibi konularda detaylı bilgi sahibi olduktan sonra , randevunuzu daha sağlıklı bilgilerle alabilirsiniz.

ANTALYA PEDAGOG KİMDİR, PEDAGOG KİME DENİR ?

Pedagog üniversitelerin 4 yıllık pedagoji bölümü mezunlarına denir. Halk arasında sıklıkla çocukların psikolojisi ile ilgilenen kişi anlamında kullanılır. Ülkemizde pedagoji bölümleri isim değiştirmiş ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümüne dönüştürülmüştür. Yani aslında antalya pedagog ünvanı rafa kalkmıştır diyebiliriz. Ancak hala halk dilinde sık kullanıldığı için tercih edilebilmektedir.

PEKİ ASLINDA ÇOCUK PSİKOLOJİSİ KİMİN UZMANLIK ALANIDIR ?

Çocuk psikolojisi alanında uzman olmak için bir ruh sağlığı uzmanı olmak gerekir. Çocuk gelişimi ile çocuğun psikolojisi yani ; ruh sağlığı farklı şeylerdir. Çocuk gelişimi ; çocuğun fiziksel, öz bakım, sosyal , duygusal gibi gelişim alanlarında gösterdiği gelişimi inceler ve yaşıtlarına göre çocukla ilgili yorumlama yapar.

Çocuk psikolojisi ise çocuğun ruh sağlığı ile ilgilidir. Çocuk ile terapi yapmak ; aileyi terapi süreci içinde yönlendirmek ruh sağlığı uzmanlarının görev alanıdır.

ÇOCUK PSİKOLOĞU KİME DENİR ?

Çocuk psikoloğu; üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olmuş ve çocuklarla çalışmak için gerekli eğitimleri almış kişilerdir diyebiliriz.

PEDAGOG SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Antalya Pedagog ihtiyacınız var ise , önceden de belirtildiği gibi aslında bir çocuk psikoloğuna ihtiyaç duyuyorsunuzdur. Bu anlamda ilk dikkat etmeniz gereken çocuğunuzun psikolojisini kime emanet ettiğinizdir. Ruh sağlığı , fiziksel sağlık kadar önemlidir. Ayrıca çocuklarla çalışırken farklı teknikler ve protokoller uygulanması gerekir. Bu nedenle her psikolog çocuklarla çalışmaz. Bir çocuk ruh sağlığı uzmanı; çocuk psikiyatristi , çocuk psikoloğu ve psikolojik danışman olabilir. Bu meslek dalları dışında olanların terapi uygulaması doğru ve etik değildir.

Antalya pedagog / Antalya çocuk psikoloğu ararken bir diğer dikkat etmeniz gereken , kişinin aldığı eğitimlerdir. Öz geçmiş kısımlarına baktığınızda , çocuklarla çalışmaya yönelik eğitimler görmeli ya da bunu uzmana sorabilmelisiniz.

Psikolog Hülya Soğucak Deniz ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Antalya pedagog / Antalya çocuk psikoloğu seçiminde bir diğer önemli durum ise ilişkidir. Uzmanın sizinle ve çocuğunuzla kurduğu ilişki , uzmanla çalışırken rahat , güvende ve açık hissetmeniz çok önemlidir. Bu sebeple size uygun uzmanı aramalısınız.

Psikolog Hülya Soğucak Deniz 

Çocuk Psikoloğu / Pedagog

Çocuk – Ergen EMDR uygulayıcısı

CAS Testi uygulayıcısı

PASS Bilişsel Müdahale Programı Uygulayıcısı 

antalya pedagog