CAS hakkında sık sorulan sorular

CAS hakkında sık sorulan sorular

CAS bataryası ile ilgili merak ettiklerinizi sık sorulan soruları cevaplayarak ışık tutmaya çalışacağım.

Doktorumuz/ rehber öğretmenimiz / psikiyatristimiz CAS yaptırmamızı istedi. Nedir CAS ? 

CAS bir bataryadır. Piyasada CAS testi diye de yaygın kullanımı vardır. PASS öğrenme teorisine dayalı olarak yapılandırılmış ölçümleme ve zeka değerlendirme aracıdır. Öğrencinin öğrenirken dört ana alanda işlem yaptığına dikkat çeker. Bu dört ana alan ile ilgili güçlü ve zayıf yanları ortaya koyabilir. Yani öğrenci, yeni bir şeyi öğrenirken strateji üretebiliyor mu ? Bu stratejiyi gerekli hallerde değiştirebiliyor mu ? Hangi yolları izliyor ? Duygu ve dürtülerini kontrol altına alabiliyor mu ?  Analitik düşünme becerisi nasıl ? Yönergeleri takip edebiliyor mu ? Dikkatini seçici olarak istenen uyarana odaklayabiliyor mu ?  Dikkati etkin şekilde sürdürebiliyor mu ? Kısa süreli hafızasından işitsel bilgiyi  geri verebiliyor mu ? gibi bir çok alanda öğrenciyi gözlemlemenize ve yaşıtlarına göre durumunu tespit etmemizi sağlar. Güçlü ve zayıf olduğu alanlar belirlenirken , öğrenme performansını olumsuz etkileyen yönler ayrıntılı şekilde tartışılabilir. Aynı zamanda öğrencinin başarısının önden kestirilmesi de bu sayede sağlanabilir.

Bütün bunların yanı sıra öğrencide; öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dikkat eksikliği, zeka geriliği,travmatik beyin hasarı,duygusal bozukluklar,üstün zeka gibi durumların olup olmadığı da tespit edilebilir.

CAS nasıl uygulanır ?

CAS için ailelerle öncelikle bir randevu saati belirlenir. 1 saat ile 2 saat arasında süre ayrılmalıdır. Öğrencinin  uygulamaya gelirken aç, hasta ya da uykusuz olmamasına dikkat edilmesi , performansın etkilenmesini önler. Arkasından değerlendirme için ücretsiz bir görüşme randevusu daha verilir. Bu görüşmede sonuçlar ve öneriler aktarılır.

CAS kimler tarafından uygulanır ? 

Uygulayıcı olan kişiler , bu bataryanın eğitimini vermeye yetkin olan İstanbul Üniversitesi Sürekli Uygulama ve Eğitim Merkezi’n den bu eğitimi almış psikolog ve rehberlik uzmanlarıdır. Her uygulayıcının sertifika numarası mevcuttur. Uygulama materyalleri her öğrenci için bandrollü olarak kullanılır.

Rapor hazırlanabilir mi ? Ne kadar süre geçerlidir ? 

CAS uygulamasının aile ve uzman raporu mevcuttur. Rapor 6 ay süre ile geçerli sayılır. Bu süre aşımından sonra tekrarlanması daha doğru sonuç verecektir.

CAS sonucuna göre bizi ne bekliyor ? 

Yapılan değerlendirme görüşmesinde , eğer gerek duyulursa PASS Bilişsel Müdahale Programına yönlendirilerek, öğrenciye ait bireysel bir programla , öğrenme performansını artırma çalışmaları yapılır. Bu program hazırlanırken CAS sonucunda çıkan alanlarda, öğrencinin güçlü yanlarından faydalanarak zayıf yönlerini geliştiren, sadece öğrenciye has bir program belirlenir. Bu programın öğrencinin okul başarısına yansıması ortalama 4-6 ay sonra görülebilmektedir.

PASS Bilişsel Müdahale Programı nedir , neler yapılır ? 

Bu program çocuğun beyin işlevlerine dair özel çalışmaları içerir. Burada yapılan çalışmalar özel derslerle karıştırılmamalıdır.  Amaç çocuğun öğrenmesini etkileyen bilişsel süreçleri geliştirmektir. Bu çalışmalar yönerge alımını geliştirmek, strateji geliştirmesini ve uygulamasını sağlamak, kısa süreli hafızasını geliştirmek, görsel imgelemesini geliştirmek vb. ÖĞRENCİYE ÖZEL bir programı içerir.

Ayrıntılı bilgi için iletişime geçiniz.

CAS hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Hülya Soğucak Deniz

Antalya Psikolog

Bir cevap yazın