Çocuğum Okuyamıyor

Çocuğum okuyamıyor diye düşünüyorsanız bu yazıda okuma becerisi ve neler yapılabileceği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Okumayı öğrenme dönemi her aile için özeldir. Bazı durumlarda ise zorlayıcı, hatta kabus dolu olabilir.

‘ Çocuğum okuyamıyor. ‘

‘ Arkadaşları çoktan öğrendi benim çocuğum geç kaldı. ‘

‘ Kitap gördüğünde kaçıyor. ‘

‘ Ödevlerini yaptırmak tam bir kabus ve çok uzun sürüyor. ‘

Bu cümleler okumaya geçmekte zorlanan çocukların ailelerinden sıklıkla duyduğumuz cümleler. Peki çocuğum okuyamıyor, ama neden ?

OKUMA EYLEMİ ZANNETTİĞİNİZDEN DAHA KARÇAŞIK BİR SÜREÇTİR.

Okumayı gerçekleştirmek için beynimiz bir dizi karmaşık işlem yapar. Bu işlemleri yaparken beyni engelleyen, algılamasını zorlaştıran ya da birleştirirken yaşanan zorluklar neticesinde bazı kişiler için okuma yapmak bir kabusa dönebilir. Okuma yapamayan çocuklar , bu kabusu yaşarlar ve bu durum çocuklar için de oldukça zor bir süreçtir.

NEDEN BAZI ÇOCUKLAR KENDİLİĞİNDEN ÖĞRENİRKEN , BAZI ÇOCUKLAR OKUYAMAZ ?

Birden fazla harfi bir araya getirip sesleri birleştirmek eylemi esnasında beynin hazır oluşluğu oldukça önemlidir. Okumaya hazır olan çocuk bunu kolaylıkla gerçekleştirecektir. Ancak günümüzde okumayı çok erken veren kurumlarda bazı çocuklar okuma aktiviteleri ile , hazır oluşlarından önce karşılaşırlar ve bu durum kötü sonuçlar doğurabilir. Özellikle 5 yaştan önce çocuğunuzun hazır olmaması oldukça doğal bir durumdur. 6 yaş çocuklarının bazıları kolaylıkla okurken, bazıları bunun için daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar. Ancak 7 yaşında, İlkokul 1. sınıfa giden çocuğunuz , sınıfta diğer çocuklardan geri kalıyorsa burada özgül öğrenme güçlüğünü düşünmelisiniz.

Özgül öğrenme güçlüğü belirtilerini öğrenmek için bu yazıma göz atabilirsiniz.

ÇOCUĞUM OKUYAMIYOR , NEDENİ NEDİR ?

Görsel algılama becerisi desteğe ihtiyaç duyuyor olabilir .

Bir şekli gözünde canlandırabilme, şeklin boyutunu uzayda algılayabilme gibi becerileri içeren görsel algılama becerisi , okuma yaparken harfleri tanıma aşamasında oldukça önemlidir. Bu beceri alanında çocuğunuz zayıf ise öncelikle mutlaka bu alanı desteklemelisiniz.

İşitsel algılama ve fonolojik farkındalık becerisi zayıf olabilir.

Çocuğum okuyamıyor diyorsanız; sesleri fark etme, sesleri ayırt etme ve uyaklı kelimeler üretebilme becerisini elde ettiğinden emin olmalısınız.

Çıkartamadığı sesler varsa dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuzun çıkartamadığı sesler var ise bu okuma becerisini etkileyebilir. Yazı yazarken ise söylediği gibi yazmasına sebep olabilir.

Duygusal olgunluğu hazır olmayabilir.

Dikkatini sürdürme, problem çözebilme ve farklılıkları ayırt etme gibi bir çok alt beceri alanı gelişmemiş bir çocuk okuma yapmakta zorlanacaktır.

Özgül öğrenme güçlüğü ve çocuğun öğrenirken yaşadığı zorluklar çeşitli testler ile tespit edilebilir. Bu nedenle eğer kendi çabanızla çözemediğiniz bir dönem yaşıyorsanız mutlaka bir uzman desteği almalı ve çocuğunuzun esas desteğe ihtiyacı olan alanını tespit etmelisiniz.

CAS testi çocuğun öğrenirken güçlü ve zayıf alanlarını tespit ederken, çocuğun zorlandığı alanlar ile ilgili bir program oluşturup çocuğu desteklemeye olanak sağlar. PASS Bilişsel Müdahale Programı ile çocuğun zorlandığı alan tespit edilip desteklenir ise, çocuk öğrenme performansını artırabilir.

CAS Testi ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazıya göz atabilirsiniz.

Psikolog Hülya Soğucak Deniz

PASS Bilişsel Müdahale Programı Uygulayıcısı

Bir cevap yazın