Çocuğu Doğru Yetiştirmek

Çocuğu Doğru Yetiştirmek

ÇOCUĞUNUZ İÇİN DOĞRU BİLGİLENME KILAVUZU

5 ADIMDA BİLGİ VE YORUM KİRLİLİĞİ İLE SAVAŞMAK

‘ Öyle oturma omurgasına zarar verisin , Allah korusun sakat kalır ! ‘
‘ Niye huzursuz bu çocuk aç mı acaba az daha emziriver .’
‘ Geçen gün bir psikolog yazısı okudum çocuğun ayağından öpersen narsist olurmuş . ‘
‘ Boşver o psikolog öyle desin! Ben geceleri de bağladım bezi ,çocuk gül gibi tuvaletini öğrendi . ‘
‘ Valla ben hiç öle yasaklar koymadım çocuğum gayet de sağlıklı. ‘

Toplum olarak çocukları sahiplenme içgüdümüzden , biraz da eleştirmeyi-yargılamayı seven yapımızdan dolayı yeni anne- baba olan kişilere tavsiye ve önerilerimiz hiç bitmez. Yeni anne baba ise karşılaştıkları yeni sorunlar karşısında kimin söylediklerine uyacaklarını, çocuklarının psikolojisi için hangi yöntemin daha doğru olduğunu dahası hangi okudukları yazının doğru olduğunu kafalarında sorgularken , bir de bakmışlar daha müdahale etmeden yorulmuşlar ve pes etme aşamasına gelip en kolay yöntemi denemeye karar vermişler. Hal böyle olunca tabi ki bebeklikte başlayan bazı psikolojik sorunlar çocukluk ve ergenlik dönemine kadar katlanarak büyüme riski ile karşı karşıya kalabilir. En iyi ihtimalle anne baba , karşılaştıkları bilgi kirliliği ve kafa karışıklığı sebebi ile kaygılı bir şekilde sorunla baş etmeye çalışmış olabilirler.
Ben bu yazımda sizlere bu bilgi kirliliği ve kafa karışıklığı ile nasıl baş edebileceğinizi aktarmaya çalışacağım.

1 ) OKUDUĞUNUZ BİLGİNİN NEDEN VE NİÇİNLERİNİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN.

İnternetin yaygınlaşması ile bir çok bilgiye kolayca ulaşır olduk. Tartışma forumlarından tutun da sosyal medyadaki hesaplara kadar bir çok platformda bilgiler paylaşılıyor. Ancak bazı konularda sağlık ve psikoloji otoriteleri bile ortak paydada buluşamaz. Farklı ekoller ve görüşler nedeniyle aynı konuya birden farklı psikolog görüşü ortaya çıkar. Bu görüşler özellikle psikolog/psikiyatrist/ pedagog olmayan kişisel blog ve sosyal medya hesaplarını takip ediyorsanız, kişisel deneyimlerle de şekillenerek bazen doğruluk çizgisinden uzaklaşabilir. Bilginin neden ve niçinini araştırmak, psikologların neden farklılaştığını öğrenmek işe yarar. Böylelikle size en yakın düşünen psikoloji otoriterlerinin fikirleri doğrultusunda hareket edebilirsiniz.

2 ) GÜVENİLİR KAYNAKLARDAN BİLGİ EDİNİN.

Okuduğunuz bilgilerin güvenilir kaynaklar olmasına dikkat edin. Psikolog/ Psikiyatrist / Pedagog kişinin özgeçmişine ulaşabiliyorsanız mutlaka bilgi edinin ve kullandığı ünvan için gerekli eğitime sahip olup olmadığını sorgulayın. Psikolog/ Psikiyatrist / Pedagog kişiler mutlaka üniversitelerin psikoloji, pedagoji ( psikolojik danışmanlık ve rehberlik ) ve tıp bölümlerinden mezun olmalılar.  Eğer uzman olmayan bir kişi ile karşı karşıyaysanız, verdiği bilgilerin kendi kişisel deneyimleri olduğunu vurgulaması, çocuk psikolojisi uzmanı olmadığını dile getirmesi ve fazla iddialı konuşmalardan uzak durması , güvenilir bir kaynak olduğunu bize düşündürebilir.

3) SORUN ANINDA DEĞİL, ÖNCESİNDE ARAŞTIRMA YAPIN

Eğer dönemsel olarak bir değişiklikten geçecekseniz, örneğin tuvalet eğitimi , okula başlama ya da kardeşin olması vb, bu dönem daha yaklaşmadan araştırma yapmaya başlayın ve sadece internet kaynaklarını kullanmak yerine bu konuda yazılmış önerilen kitaplar okuyun. Böylelikle son dakika sorunla baş etmeye çalışırken bir yandan da araştırma yapıp hızla karar vermek zorunda kalmazsınız.

4) BÜTÜN BUNLAR ZOR GELİYORSA BİR PSİKOLOGDAN DÜZENLİ DANIŞMANLIK ALIN

Psikolog/ Psikiyatrist / Pedagoglar sadece içinden çıkılamayacak sorunlarla karşı karşıya kaldığımızda değil, sorunların önlenme aşamasında da bizlere yardımcı olabilirler. Özellikle çocuğun psikolojik gelişiminde önlem amaçlı danışmanlık almak , sonradan telafi ve tedavi etmek yerine çok daha başarılı sonuçlar verir. Güvendiğiniz bir uzmandan belli aralıklarla danışmanlık alarak , kafanızdaki sorulara yanıt arayın.

5) İÇ GÜDÜLERİNİZİN SESİNİ DUYAMAYACAĞINIZ KADAR BİLGİ KİRLİLİĞİNE VE YORUMLARA İZİN VERMEYİN.

Anne baba olarak çocuğunuzu en iyi tanıyan kişiler sizlersiniz. İç güdülerinize her zaman kulak verin ve özellikle çevrenizden yapılan yorumlara kapılarak ilerlemeyin. Anne babalık bir denge işidir ve bu dengeyi bozmadan ilerlemek için size yapılan fazla müdahaleleri ya da İnternette olan fazla bilgi kirliliğine kapılmanızı önlemeye çalışın. gerekirse kendinize sınırlamalar getirin. Kendi aile yapınızı ve çocuğunuzu , başkaları ile kıyaslamadan kaçınmak da önemli adımlardan birisi olacaktır.

Hülya Soğucak Deniz

Psikolog

Antalya

This Post Has 2 Comments

  1. 05437859950

    Benim oğlum 14 yaşında iletisim sorunu yaşıyorum oğlum benim sesimi duymak istemiyor konuşma suuss diyor.Ben oğlumla konuşamıyorum ..Babası yok ben den Başka ailesi de yok .bana el kaldırıyor kavga ediyor benle konuşmak istemiyor …bu internet alemi tlfondaki,bilgiyardaki şiddet oyunları nın oğlumu agresifleştirdiğini düşünüyorum çünkü oyundan etkeniyor.geçmişinde çocukluğunda kötü şeyler yaşadık ayrı kalmak zorunda kaldık 4 sene teyzesi yüzden …teyzesi bizi ayırdı. Geri geldiği dönemlerde de bu gibi sorunlar yaşamıştık …şimdi buluğ çağın da da o dönemler den geçtiğini düşünüyor um ..Ama tek fark artık babasının ordaki gibi rezil değil ..artık hep yanımda …bu durumda ne yapmalıyım oğlumu tekrar kaybetmek istemiyorum.lütfen yardım edin.

    1. hulyasogucakdeniz

      Merhaba, anladığım kadarı ile oğlunuzun geçmiş yaşantısında yoğun değişiklikler var ve bakım veren kişinin değişmesi söz konusu. Bu durumda yaşadığı olayları nasıl anlamlandırdığı ve onda bıraktığı izler ve duygular şu anda yaşadığı öfke patlamalarına temel oluşturuyor olabilir. Bir Çocuk ve Ergen Psikoloğundan yardım almanızı, öncelikle oğlunuzun iç dünyasını daha yakından tanımanızı ve oğlunuzla aranızdaki iletişimi sağlamlaştırmanızı öneririm. Bunu sağladıktan sonra ise oynadığı/ izlediği şiddet içerikli oyunları kısıtlamanız / denetlemeniz gerekir.

Bir cevap yazın