Psikolog ücretleri

psikolog ücretleri

Psikolog ücretleri sıklıkla kişilerin aklına takılan konulardan biridir . Ülkemizde psikolog ücretlerini devletin karşılamaması sonucu birçok kişi bu hizmeti cebinden karşılamak zorundadır. Bu sebeple özellikle kısıtlı bir bütçe söz konusu ise  kişiler için merak konusu olabiliyor.

Psikolog ücretleri nasıl belirlenir ?

Psikolog, öncelikle hizmet bedeli olarak belirlediği miktarı sadece kendisi için belirlemez. . Sunulan hizmet bedeli; ofisin kirası, çalışanların giderleri, reklam maliyeti, vergiler, giderler ve bunun gibi çok ayrıntılar ile belirlenir. Ofisin bulunduğu ile göre de değişkenlik gösterebilir. Antalya psikolog ücretleri ile İstanbul psikolog ücretleri bir olmamaktadır.  Aynı il içerisinde ofisin bulunduğu semte göre de değişkenlik söz konusu olabilir.

Süresi önemli mi ?

Bazı psikologlar seans sürelerini kısa tutabilir, bu da ücretlerin daha ucuz gözükmesine neden olabilir. Genellikle terapi süresi 50 dakikadır.  Bu süreden daha kısa olan terapi süreleri dolayısıyla ücretler de değişiklik gösterecektir. Terapinin nasıl olması gerektiği ile ilgili merak ediyorsanız buradan okuyabilirsiniz.

Psikoloğun eğitim seviyesi ve deneyimine göre de değişiklik gösterir.

Psikolog ücretleri konusunda önemli olan bir diğer şey ise psikolog kişinin mezun olduktan sonra aldığı eğitimlerdir. Bu eğitimler eğer gerçekten geçerli kurum ve kuruluşlardan alınıyor ise ucuz eğitimler değillerdir. Çoğunlukla yıllarca sürebilirler. Bu sebeple bu eğitimleri almış kişilerin hizmet bedeli daha farklı olacaktır.

Geliriniz kısıtlıysa ne yapabilirsiniz ?

Özel tedavi veren uzmanların ücretleri sizin  tedavi almanıza engel şekilde ise devlete bağlı hastane, belediye ve il sosyal hizmetler birimlerine başvurabilirsiniz. Bazı psikologlar uygun ücretlerle de ( gönüllük ilkesi ile ) terapi hizmeti verebilmektedir. Bunun için araştırma yapabilirsiniz.

Bizler aylık bütçemizi  birçok şeye ayırıyoruz. Bunlar zorunlu kalemler ile birlikte oldukça fazla miktarlara ulaşabiliyor. Ancak ruh sağlığımız, aile sağlığımız ve bireysel mutluluğumuz da olmazsa olmazlarımız arasında olmalıdır. Her şeyin başının sağlık olduğunu düşünürsek ruh sağlığımıza gerekli önemi vermeyi ihmal etmeyelim ! Bu sebeple  ücretleri fazla bulup hiçbir tedavi görmeden sorunları ertelemek, daha sonraki zamanlarda daha büyük sorunlara yol açacağından doğru değildir.  Bir konu sizi mutsuz ediyorsa ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız bu konuda yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Bir cevap yazın